Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.01.26 09:20:18
4°C
2/10, słońce
bezwietrznie
brak
48 cm
widoczność bardzo dobra
warunki dobre
Warunki turystyczne
dobre
Hala Krupowa
trudne
Krościenko
dobre
Nowy Targ
dobre
Rabka Zdrój
średnie
Szczawnica
dobre
Turbacz
Prognoza pogody

Jak zostać ratownikiem

Na egzamin zapraszamy wszystkich którzy znają i lubią góry, skończyli 18 lat i ich stan zdrowia pozwala na pełnienie służby górskiej oraz mają czas i chęci, aby poświęcić się ochotniczej działalności Pogotowia Górskiego.

Egzamin na kandydata do GOPR

Egzamin corocznie odbywa się końcem lutego lub początkiem marca przy dyżurce GOPR na Długiej Polanie w Nowym Targu. Aby przystąpić do egzaminu należy posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia egzaminu do GOPR oraz posiadać niezbędny sprzęt do sprawnego poruszania się w warunkach zimowych w górach i na stoku narciarskim. 

Egzamin składa się z trzech części:

  1. Część kondycyjna - wyjście na czas na Turbacz zielonym szlakiem z Długiej Polany z ekwipunkiem potrzebnym do odbycia egzaminu. Limit czasu – ustalony w dniu egzaminu przez ratownika,
  2. Część narciarska – zjazd na nartach z Turbacza na Długą Polanę – jazda w zróżnicowanym terenie; na stoku  Długa Polana - hamowanie pługiem do zatrzymania, ześlizg boczny, jazda dowolna,
  3. Część teoretyczna – ogólna znajomość pasm górskich w Polsce i  szczegółowa znajomość terenu działania Grupy Podhalańskiej – przeprowadzona w formie ustnej.

Jest to pierwsza część egzaminu. Po jego pozytywnym zaliczeniu należy osobiście dostarczyć do siedziby GP GOPR w Rabce Zdrój:

  • życiorys z uwzględnieniem działalności górskiej
  • podanie o przyjęcie na kandydata
  • potwierdzenie posiadania dodatkowych kwalifikacji (uprawnień PZN, PZA, medycznych, itp.)
  • odbyć rozmowę kwalifikacyjną z Naczelnikiem GP GOPR

Staż kandydacki

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki, który trwa przynajmniej dwa lata. W okresie tym kandydat obowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń zakończonych Kursem I stopnia i egzaminem. Pozytywne zdanie egzaminu oraz spełnienie wszystkich wymagań uprawnia kandydata do złożenia uroczystego przyrzeczenia na ręce Naczelnika GP GOPR i odebrania "Blachy", czyli stania się pełnoprawnym ratownikiem Grupy Podhalańskiej GOPR. 

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW