Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2021.03.01 09:04:52
0°C
10/10, mgła
SW słaby
małe, śnieg
62 cm
widoczność 300 m
warunki średnie
Warunki turystyczne
średnie
Nowy Targ
średnie
Rabka Zdrój
średnie
Szczawnica
średnie
Turbacz
Prognoza pogody

Jak zostać ratownikiem

Na egzamin zapraszamy wszystkich którzy znają i lubią góry, skończyli 18 lat i ich stan zdrowia pozwala na pełnienie służby górskiej oraz mają czas i chęci, aby poświęcić się ochotniczej działalności Pogotowia Górskiego.

Egzamin na kandydata do GOPR

Egzamin corocznie odbywa się końcem lutego lub początkiem marca przy dyżurce GOPR na Długiej Polanie w Nowym Targu. Aby przystąpić do egzaminu należy posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia egzaminu do GOPR oraz posiadać niezbędny sprzęt do sprawnego poruszania się w warunkach zimowych w górach i na stoku narciarskim. 

Egzamin składa się z trzech części:

  1. Część kondycyjna - wyjście na czas na Turbacz zielonym szlakiem z Długiej Polany z ekwipunkiem potrzebnym do odbycia egzaminu. Limit czasu – ustalony w dniu egzaminu przez ratownika,
  2. Część narciarska – zjazd na nartach z Turbacza na Długą Polanę – jazda w zróżnicowanym terenie; na stoku  Długa Polana - hamowanie pługiem do zatrzymania, ześlizg boczny, jazda dowolna,
  3. Część teoretyczna – ogólna znajomość pasm górskich w Polsce i  szczegółowa znajomość terenu działania Grupy Podhalańskiej – przeprowadzona w formie ustnej.

Jest to pierwsza część egzaminu. Po jego pozytywnym zaliczeniu należy osobiście dostarczyć do siedziby GP GOPR w Rabce Zdrój:

  • życiorys z uwzględnieniem działalności górskiej
  • podanie o przyjęcie na kandydata
  • potwierdzenie posiadania dodatkowych kwalifikacji (uprawnień PZN, PZA, medycznych, itp.)
  • odbyć rozmowę kwalifikacyjną z Naczelnikiem GP GOPR

Staż kandydacki

Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki, który trwa przynajmniej dwa lata. W okresie tym kandydat obowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń zakończonych Kursem I stopnia i egzaminem. Pozytywne zdanie egzaminu oraz spełnienie wszystkich wymagań uprawnia kandydata do złożenia uroczystego przyrzeczenia na ręce Naczelnika GP GOPR i odebrania "Blachy", czyli stania się pełnoprawnym ratownikiem Grupy Podhalańskiej GOPR. 

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW