Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2021.02.26 09:36:08
3°C
0/10, słońce
W 2.0 m/s
brak
68 cm
widoczność bardzo dobra
warunki średnie
Warunki turystyczne
średnie
Nowy Targ
dobre
Rabka Zdrój
średnie
Szczawnica
średnie
Turbacz
Prognoza pogody

Program „W górach bezpiecznie”

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna.

Program "W górach bezpiecznie" to cykl ciekawych, całodziennych imprez szkoleniowo-dydaktycznych prowadzonych przez instruktorów GOPR przy wsparciu Województwa Małopolskiego, skierowanych do zorganizowanych grup młodzieżowych z całej Polski mający na celu przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego wędrowania po górach oraz zapoznania z pracą ratowników górskich. Dodatkowym celem jest propagowanie wśród młodych ludzi turystyki górskiej oraz aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Program prowadzony od wiosny do jesieni składa się z 3 części: zajęć teoretycznych, praktycznych oraz terenowych.

Część I Zajęcia teoretyczne

To pierwsza część szkolenia. Zajęcia odbywają się w sali audiowizualnej w Stacji Centralnej GP GOPR- Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego. W czasie prelekcji młodzież poznaje zasady bezpiecznego wędrowania po górach, zachowania w sytuacjach ekstremalnych (burza, załamanie pogody, wypadek), propagowany jest także numer ratunkowy w górach 601 100 300. W czasie prelekcji organizowany jest quiz z nagrodami-gadżetami GOPR. Całość kończy pokaz slajdów ze szkoleń oraz akcji  GP GOPR.

W czasie spotkania dzieci i młodzież mają okazję do zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami w górach.

Część II Zajęcia praktyczne

Drugi element programu odbywający się przy Stacji Centralnej. Młodzież podzielona na dwie grupy bierze udział w zajęciach praktycznych- przejażdżce quadem wraz z ratownikiem GOPR oraz zajęciach na ściance wspinaczkowej. Uczestnicy mają okazję spróbować swoich sił we wspinaczce, a także poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wspinania. Szczególnie wśród małych dzieci wspinaczka i quad są wielką atrakcją.

Zakończeniem drugiej części jest pokaz akcji ratowniczej z użyciem quada i specjalnej przyczepki z noszami ratowniczymi, gdzie pozorantami są uczestnicy Programu.

Część III Zajęcia terenowe

Trzecia część spotkania to wyjście w góry wraz z ratownikami. Grupa wyrusza z Rabki (Stacji GOPR) i szlakiem czerwonym udaje się na Maciejową (812.m.n.p.m.) do bacówki PTTK. W czasie przejścia odbywają się zajęcia praktyczne z topografii gór i orientacji w terenie, nauki udzielania pierwszej pomocy, a także wzywania GOPR w czasie wypadku w górach. Uczestnicy mogą w praktyce wykorzystać umiejętności nabyte w czasie zajęć teoretycznych.

Całość szkolenia kończy podsumowanie, w czasie którego każdy uczestnik otrzymuje dyplom ukończenia, a najbardziej aktywni uczestnicy nagrody.

Program jest bardzo popularny wśród szkół oraz grup wypoczywających na terenie Województwa Małopolskiego. Wiadomości i umiejętności praktyczne nabyte przez dzieci w czasie trwania Programu „W górach bezpiecznie” są bardzo ważne i z pewnością będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa w górach. Najlepszym przykładem na potwierdzenie słuszności wspólnego działania GP GOPR i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego jest odebranie kilku zgłoszeń o wypadkach- gdzie zgłaszającymi były dzieci będące na ścieżce edukacyjnej, które precyzyjnie i rzeczowo prosiły o pomoc ratowników GOPR, pomagając tym samym ofiarom wypadków, udzielając pierwszej pomocy. 

Kontakt

Stacja Centralna GP GOPR, al. 1000-lecia 1, 34-700 Rabka Zdrój
Tel. 0-18 267 68 80 lub Instr. Janusz Kapłon 693 340 361

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW