Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2021.02.25 11:29:25
12°C
0/10, słońce
W 1.0 m/s
brak
75 cm
widoczność bardzo dobra
warunki średnie
Warunki turystyczne
dobre
Nowy Targ
dobre
Rabka Zdrój
b. dobre
Szczawnica
średnie
Turbacz
Prognoza pogody

12 osób porażonych piorunem w Pieninach

29.05.2016

Dziś ok godz. 16 ratownik dyżurny w Krościenku odebrał zgłoszenie z centrali o wypadku turystycznym na szczycie Sokolicy w Pieninach Centralnych. Po wyładowaniu atmosferycznym zostało porażonych ok 12 osób.

Na ratunek natychmiast wyruszyła pierwsza ekipa ratowników, zadysponowany został śmigłowiec Sokół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz powiadomieni zostali koledzy ze Szczawnicy.

Ratownicy samochodami terenowymi oraz quadem dotarli do poszkodowanych i bezzwłocznie przystąpili do udzielania pierwszej pomocy.

W tym samym czasie na szczycie desantowali się ratownicy TOPR.

Najciężej ranny został 36 letni turysta, z urazem głowy i rozległymi poparzeniami został ewakuowany śmigłowcem TOPR do szpitala w Nowym Targu, natomiast dwie osoby z lekkimi obrażeniami ciała samochodem terenowym GOPR zostały przewiezione do Krościenka i następnie przekazane załodze ambulansu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Reszta poszkodowanych opuściła miejsce zdarzenia o własnych siłach i udała się min. do opieki całodobowej w Krościenku, niektórzy zostali dalej przetransportowani do szpitala w Nowym Targu.

Pamiętajmy aby podczas burzy jak najszybciej opuszczać partie szczytowe, nie chować się pod pojedynczymi drzewami ani na granicy lasu oraz unikać otwartych przestrzeni. W sytuacjach ekstremalnych najlepiej usiąść na plecaku z nogami złączonymi jak najbliżej siebie, zwinąć się w "kulkę" i przeczekać.


Zdjęcia - Jakub Bańkosz
Film - zapraszamy na nasz profil na facebooku gdzie można obejrzeć film z ewakuacji poszkodowanego śmigłowcem TOPR ze szczytu Sokolicy - https://www.facebook.com/GP.GOPR/

 


AK

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW