Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2021.02.25 11:29:25
12°C
0/10, słońce
W 1.0 m/s
brak
75 cm
widoczność bardzo dobra
warunki średnie
Warunki turystyczne
dobre
Nowy Targ
dobre
Rabka Zdrój
b. dobre
Szczawnica
średnie
Turbacz
Prognoza pogody

Kronika wypadków 23 - 31.05.2016

02.06.2016

23.05, poniedziałek
· Po 15 ratownicy dostają zgłoszenie o wypadku pod Wysoką- 13-letnia turystka  - uraz kolana. Po dotarciu na miejsce ratownicy oprócz urazu nogi opatrują łokieć, dodatkowo dziewczynka skarży się bóle brzucha. Po udzieleniu pomocy ewakuacja do karetki pogotowia w Jaworkach.

24.05, wtorek
· Po godz. 10 zgłoszenie z TOPR o wypadku na polanie Staszkowej w Paśmie Polic - uraz kolana, ratownicy po dotarciu na miejsce i zabezpieczeniu kończyny ewakuują poszkodowaną do szpitala w Suchej Beskidzkiej. · Przed 15 prośba od załogi ambulansu PRM o transport chorej w niedostępnym przysiółku nad Sidziną.

25.05, środa
· Po 12 wypadek rowerowy na Ścieżce Pienińskiej- uraz głowy. Wspólna akcja GP GOPR i HZS, kończy się przekazaniem poszkodowanego do karetki w Szczawnicy.

26.05, czwartek
· W Boże Ciało ok. 15 ratownicy ruszają na Ścieżkę rowerową w Szczawnicy - uraz nadgarstka.
· Po 17 kolejne zgłoszenie tym razem pod Sokolicą w Pieninach zasłabła turystka. Ratownicy po dotarciu i udzieleniu pomocy ewakuowali poszkodowaną do Krościenka.

28.05, sobota
· Po godz. 3 w nocy Policja informuje o poszukiwaniach 32-letniej kobiety w masywie leśnym na Jarmucie w Małych Pieninach. Po ok. godzinie wspólna akcja GOPR i Policji odnosi sukces -  poszukiwana zostaje odnaleziona cała i zdrowa.
· Po 13 ratownicy ze Szczawnicy udają się na Palenicę do zasłabnięcia.
· Ok  godz. 16 ratownik dyżurny w Krościenku odbiera zgłoszenie z centrali o wypadku turystycznym na szczycie Sokolicy w Pieninach Centralnych. Po wyładowaniu atmosferycznym zostało porażonych ok 12 osób. Na ratunek natychmiast wyruszyła pierwsza ekipa ratowników, zadysponowany został śmigłowiec Sokół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz powiadomieni zostali koledzy ze Szczawnicy. Ratownicy samochodami terenowymi oraz quadem dotarli do poszkodowanych i bezzwłocznie przystąpili do udzielania pierwszej pomocy.W tym samym czasie na szczycie desantowali się ratownicy TOPR.Najciężej ranny został 36 letni turysta, z urazem głowy i rozległymi poparzeniami został ewakuowany śmigłowcem TOPR do szpitala w Nowym Targu, natomiast dwie osoby z lekkimi obrażeniami ciała samochodem terenowym GOPR zostały przewiezione do Krościenka i następnie przekazane załodze ambulansu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Reszta poszkodowanych opuściła miejsce zdarzenia o własnych siłach i udała się min. do opieki całodobowej w Krościenku, niektórzy zostali dalej przetransportowani do szpitala w Nowym Targu.

30.05, poniedziałek
· Przed południem ratownicy GOPR zostali wezwani na Halę Krupową, gdzie zasłabł 17-letni uczestnik wycieczki. Po zaopatrzeniu został ewakuowany do Zawoi.
· Po 16 kolejne zgłoszenie, tym razem na Starych Wierchach 17-letnia uczestniczka wycieczki doznała urazu stawu skokowego. Po zaopatrzeniu została przekazana do szpitala w Nowym Targu.  

·Ok godz. 23 ratownik dyżurny na centrali odebrał zgłoszenie od turystów o możliwym nadawaniu świetlnego sygnału S.O.S w okolicach Pienińskiego Potoku. Pod wskazaną lokalizację natychmiast wyruszył patrol ratowników, po dotarciu na miejsce okazało się na szczęście,że był to tylko fałszywy alarm.

31.05, wtorek
·  Ok godz. 14 ratownicy GP zostali powiadomieni o wypadku turystycznym na szlaku niebieskim z Wysokiej, urazu barku doznał 16 letni turysta. Po udzieleniu pierwszej pomocy i zabezpieczeniu kończyny samochodem GOPR został ewakuowany do Szczawnicy.

Wszystkim turystom idącym w góry polecamy zainstalowanie mobilnej darmowej aplikacji RATUNEK, która pozwala namierzyć osobę wzywającą pomoc do kilku metrów. Zdecydowanie ułatwia to pracę ratowników. http://www.ratunek.eu/

Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i 985

 

Rafał Zmarz

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW