Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2021.02.25 11:29:25
12°C
0/10, słońce
W 1.0 m/s
brak
75 cm
widoczność bardzo dobra
warunki średnie
Warunki turystyczne
dobre
Nowy Targ
dobre
Rabka Zdrój
b. dobre
Szczawnica
średnie
Turbacz
Prognoza pogody

Kronika wypadków 30.05 - 10.06.2016

12.06.2016

Ratownicy w minionym tygodniu uczestniczyli w kilku imprezach z okazji Dnia Dziecka na całym terenie działania pokazując pracę ratowników oraz sprzęt, a także ucząc zasad bezpiecznego wędrowania po górach.

Tydzień w górach burzowy, ze zmienną pogodą. 

30.05, poniedziałek


· Przed południem ratownicy GOPR zostali wezwani na Halę Krupową, gdzie zasłabł 17-letni uczestnik wycieczki. Po zaopatrzeniu został ewakuowany do Zawoi.
· Po 16 kolejne zgłoszenie, tym razem na Starych Wierchach 17-letnia uczestniczka wycieczki doznała urazu stawu skokowego. Po zaopatrzeniu została przekazana do szpitala w Nowym Targu.
· Przed 23 GOPR został powiadomiony przez przygodnych turystów, że w Przełomie Dunajca ktoś wzywa pomocy za pomocą światła. Ratownicy udali się na miejsce celem weryfikacji zgłoszenia. Okazało się, że turyści błędnie zinterpretowali światło kapliczki w rejonie Pienińskiego Potoku. Ratownicy mogli wrócić do dyżurki.


31.05, wtorek


· Po godz. 15 pod Wysoką w Małych Pieninach 16-letni uczestnik wycieczki szkolnej doznał urazu barku. Po zaopatrzeniu został sprowadzony do samochodu i ewakuowany do karetki pogotowia.

 

3.06, piątek


· Przed godz. 22 informacja o wypadku na Przełomie Dunajca pod Sokolicą - rowerzysta w wyniku upadku z wysokości z ok. 10m doznał poważnego urazu głowy, barku oraz utraty przytomności. Pomocy udzieli wspólnie ratownicy HZS oraz GOPR. Pechowiec został przekazany załodze ambulansu.


4.06, sobota


· Przed  godz. 20 informacja o zaginięciu 8-letniej dziewczynki z Grywałdu. Wspólna akcja Policji i GOPR prowadzi do szybkiego odnalezienia dziewczynki.


5.06, niedziela


· Po godz. 2 w nocy GOPR zostaje wezwany do schroniska Gorczańska Chata w Gorcach, gdzie rany podudzia doznał 32-letni turysta. Ratownicy zaopatrzyli krwawienie i ewakuowali poszkodowanego do szpitala. Akcję zakończono przed godz. 5.

 

7.06, wtorek

 

· O godz. 13.30 ratownicy GP udzielali pomocy turystce, która zasłabła na łodzi flisackiej, wspólnie z HZS ewakuowali poszkodowaną do polskiej granicy i przekazali dalej załodze PRM.
· Później, wczesnym popołudniem do centrali w Rabce dotarła informacja o glajciarzu, który zawisł na drzewach w rejonie szczytu Szczebla. Poszkodowany o własnych siłach dostał się na ziemię, poza lekkimi potłuczeniami ratownicy nie odnotowali innych urazów.
· Po godz. 17 kolejne zgłoszenie, tym razem dotyczyło zaginięcia kobiety podczas zejścia z Przechyby do Szczawnicy. Ratownikom udaje się odnaleźć zaginioną w okolicach Gabańki.
· Ok godz. 20 ratownicy interweniują czwarty raz. Przy górnej stacji wyciągu Długa Polana na przełęczy Czarnotówka doszło do wypadku rowerzysty. Poszkodowany z zabezpieczonym urazem głowy i barku został przekazany ZRM. 


8.06, środa

· Ratownicy GOPR wspólnie z HZS udzielali pomocy na Ścieżce Pienińskiej, uraz stawu łokciowego i dłoni.


9.06, czwartek


· Ok godz. 17 :40 ratownicy wyruszyli w Pieniny. Na polanie Wyrobek pomocy potrzebował 10 letni turysta z silnym bólem brzucha. Po wykonaniu niezbędnych czynności ratownicy ewakuowali poszkodowanego do Krościenka.

 

10.06, piątek


· Ok 12.20 ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie o wypadku na szlaku czarnym na Przechybę. Urazu miednicy doznał 36 letni mężczyzna. Po zaopatrzeniu został ewakuowany do Szczawnicy i przekazany załodze ambulansu.
· W tym samym czasie w Pieninach na szlaku niebieskim pod Trzema Koronami 40 letnia turystka chcąc ratować dziecko przed upadkiem sama doznaje urazu przedramienia. Ratownicy po zaopatrzeniu poszkodowanej ewakuują ją do Krościenka i przekazują ZRM.

 

W minionym weekend ratownicy GP GOPR brali udział w Otwarciu Sezonu Turystycznego w Gorcach na Starych Wierchach oraz na Hali Krupowej spotkali się na corocznej Mszy Św. za naszego zmarłego kolegę - Ryśka Salę.


Wszystkim turystom idącym w góry polecamy zainstalowanie mobilnej aplikacji RATUNEK, która pozwala namierzyć osobę wzywającą pomoc do kilku metrów. Zdecydowanie ułatwia to pracę ratowników. http://www.ratunek.eu/ 
Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i 985

 

 

Rafał Zmarz        

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW