Szczawnica
Prognoza pogody

PIERRA MENTA 2009 !!!

25.03.2009

Pierra Menta 2009 W dniach 12-15 marca 2009 roku już po raz 24 zostały rozegrane najbardziej prestiżowe i niewątpliwie najtrudniejsze na świecie zawody w skialpinizmie. Zawodnicy startują przez cztery dni (czwartek-niedziela) pokonując...
Pierra Menta 2009

W dniach 12-15 marca 2009 roku już po raz 24 zostały rozegrane najbardziej prestiżowe i niewątpliwie najtrudniejsze na świecie zawody w skialpinizmie. Zawodnicy startują przez cztery dni (czwartek-niedziela) pokonując każdego dnia „mordercze” etapy (trwające nawet powyżej 4 godzin), w sumie około 90km oraz prawie 10 000 m deniwelacji!!! Trasa natomiast dla juniorów składa się tylko z dwóch, znacznie krótszych etapów. Po raz pierwszy w historii zawody były kolejną edycją tegorocznego Pucharu Świata w parach.
W tym roku polska reprezantacja pokazała się z jak najlepszej strony, a to przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na liczny udział startujących, w zawodach wystartowały aż 3 team-y seniorów oraz jedna para juniorek, po drugie, zostały ustanowione nowe rekordy Polaków w całej historii Pierra Menty.
W tym roku ze względu na świeży opad śniegu i duże zagrożenie lawinowe nie wielka część tras została poprowadzona powyżej granicy lasu. Pierwszy etap „na rozgrzanie” liczył ponad 20km długości i 2501m deniwelacji. Drugi, najdłuższy etap, ponad 30km oraz 2754m deniwelacji kolejny, trzeci, 22km i 2547 przewyższenia, wreszcie ostatni etap, „tylko”13km i „zaledwie” 1728m deniwelacji. W sumie zawodnicy, którzy ukończyli tegoroczną Pierra Mentę, pokonali 9530 metrów deniwelacji oraz 85 kilometrów!
W tego rocznej edycji wystartowały 154 pary seniorów, 12 par żeńskich oraz w podkategorii espoir 1 żeńska i 9 męskich, w sumie 352 zawodników z 18 państw całego świata. O trudności tegorocznej edycji świadczy wycofanie się w sumie aż 17 par!!
Najlepszymi zawodnikami (po raz pierwszy w historii) okazały się dwie pary: Eydallin Matteo z Trento Denis (tegoroczni mistrzowie Europy) oraz Brunod Denis i Reichegger Manfred (obydwie pary narodowości włoskiej) uzyskując porażający, identyczny czas 10h18min23s. Na miejscu trzecim skończyli znakomici skialpiniści z Francji: Perrier Florent i Buffet Yannick, przegrywając zaledwie 5min47s z włochami. Wśród pań królowały również Włoszki, wielokrotne już mistrzynie świata i europy: Martinelli Francesca i Pedranzini Roberta wyprzedzając drugi szwajcarski team o ponad 40min!!
Nasza obecnie najlepsza para w kraju, reprezentująca GOPR Podhale, Jacek Żebracki i Szymon Zachwieja uplasowała się na wysokim 28 miejscu z czasem 12h34min17s ustanawiając najlepszy jak do tej pory wynik, przy tak licznej obsadzie, w historii całej Pierra Menty. Drugi polski team w składzie Tomasz Brzeski, Jakub Przystaś zajęli bardzo dobre 36 miejsce z łącznym czasem 12h53min46s. Trzecia para Wargocki Mariusz oraz Sobczyk Przemysław ukończyli na 77 miejscu (na uwagę zasługuje fakt, iż Mariusz w pierwszym dniu zawodów skręcił staw skokowy i z wielkim bólem kończył kolejne etapy, nie wycofując się!). Największym jednak sukcesem okazały się nasze aktualnie najlepsze polskie juniorki Julia Wajda wraz z Anią Figurą zajmując 2 miejsce i pierwszy medal dla polski w Pierra Menta, tracąc do pierwszych Francuzek tylko 3min49s!!
Jak widać Polacy dzielnie z roku na rok poprawiają wyniki, poprzeczka niemożliwości została podniesiona o kolejne 9 miejsc do góry ( w zeszłym roku nasi zawodnicy uzyskali 37 wynik) i czeka na kolejnych śmiałków, którzy będą w stanie poprawić to osiągnięcie…Kto nie był nigdy na Pierra Mencie można śmiało powiedzieć:
Pierra Menta to nie walka z przeciwnikiem ani droga do sławy, to raczej wielka przygoda w życiu warta poświęcenia, treningu i potu, to walka z własnymi słabościami…

Nasi zawodnicy, Jacek Żebracki oraz Szymon Zachwieja składają serdeczne podziękowania naczelnikowi Mariuszowi Zaródowi za udostępniony samochód, profesjonalny sprzęt oraz wsparcie finansowe. Również gorące podziękowania naszemu ratownikowi-zawodnikowi Jerzemu Zachwieji, który codziennie wspomagał nas przy naprawie i przygotowaniu sprzętu do kolejnych etapów, odnowie biologicznej oraz wielkiemu dopingowi na trasie, bez którego trudno byłoby, czasem „dojść do mety” . Podziękowania również licznym polskim kibicom na trasie za doping i piękne zdjęcia.