Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.07.04 11:13:50
11°C
9/10, słońce
NE 3.0 m/s
brak
-1 cm
widoczność 3000 m
warunki średnie
Warunki turystyczne
b. dobre
Nowy Targ
dobre
Rabka Zdrój
średnie
Szczawnica
średnie
Turbacz
Prognoza pogody

Elektronika w szkoleniu psów

24.11.2009

Elektronika w szkoleniu psów. Coraz częściej w szkoleniu psów zaczyna wykorzystywać się urządzenia elektroniczne które wspomagają nas w szkoleniu psów. W pierwszej kolejności zostały wykorzystane w szkoleniu psów pracujących na materiałach...
Elektronika w szkoleniu psów.
Coraz częściej w szkoleniu psów zaczyna wykorzystywać się urządzenia elektroniczne które wspomagają nas w szkoleniu psów. W pierwszej kolejności zostały wykorzystane w szkoleniu psów pracujących na materiałach wybuchowych . W tej chwili są stosowane w wielu gałęziach specjalności psa służbowego ale nie tylko są również wykorzystywane w psim sporcie wszędzie tam gdzie trzeba zmotywować psa a nie jest to wskazane aby robił to przewodnik bądź przewodnik nie ma takiej możliwości. Takim podstawowym zastosowaniem automatu motywującego jest wykorzystanie go w pracy węchowej w której celem dla psa jest odnalezienie jakiegoś zapachu np. zapachu materiału wybuchowego, narkotyków, zwłok ludzkich itp. Same zapachy które wcześniej wymieniłem nie są dla psa niczym specjalnym gdyby nie fakt że zawsze po odnalezieniu takiego zapachu pies jest nagradzany przez swojego przewodnika i tutaj pojawia się taka drobna niedogodność lub błąd który jest prawie regułą . Mianowicie pies z reguły po odnalezieniu ogląda się gdzie jest przewodnik oczekując zabawy i nagrody jeżeli pozostaje w miejscu to pół biedy ale regułą jest że nawet opuszcza miejsce lub pomieszczenie gdzie znajdował się zapach jeżeli nie ma kontaktu wzrokowego z przewodnikiem lub przewodnika przez chwilę nie ma w tym miejscu. W prawdziwej pracy nie zawsze możemy wejść tam gdzie nasz pies z różnych powodów. I tutaj wkracza elektronika która ma za zadanie „przytrzymać” psa przy zapachu , zmotywować i nagrodzić . Opisując to jeszcze inaczej utwierdzić psa w przekonaniu że nagroda pochodzi od „zapachu” a nie od przewodnika co powoduje że pies nie interesuje się przewodnikiem w momencie zlokalizowania źródła zapachu .Oczywiście sposób oznaczenia przez psa i czas zmotywowania dalej wybiera przewodnik w zależności od poziomu wyszkolenia psa i materiału jaki pies szuka. Należy zaznaczyć że nie powinno się w pracy węchowej bezmyślnie i w sposób ciągły wykorzystywać te urządzenia od czasu do czasu powinno zmienić się urządzenie lub jak nie mamy takiej możliwości wrócić na jeden dwa treningi do metod tradycyjnych.
Automaty mają także zastosowanie w innych dyscyplinach jak IPO , Obedience, Agility, Ratownictwo, w takich ćwiczeniach jak wysyłanie naprzód , rewir, sterowanie psem na odległość , dotknięcie przez psa konkretnej strefy i wielu innych. Cechą wspólną automatów jest ich sterowanie które odbywa się drogą fal radiowych i zależności od doskonałości urządzenia można nimi sterować do 50m w przypadku najprostszych a 250m w przypadku zaawansowanych. Dzielą się też na sposób wyrzucania piłki lub nagrody na bezwładnościowe i dynamiczne.
Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW