Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.09.18 07:09:06
3°C
0/10, słońce
bezwietrznie
brak
-1 cm
widoczność bardzo dobra
warunki bardzo dobre
Warunki turystyczne
b. dobre
Rabka Zdrój
Prognoza pogody

Mistrzostwa Świata IRO Zatec 2010

05.07.2010

W dniach 30.06-04.07.2010R. Odbyły się XVI Mistrzostwa Świata Psów Ratowniczych IRO w miejscowości Zatec w Czechach.W mistrzostwach uczestniczyło 111 zespołów ratowniczych z 20 krajów od Europy przez Amerykę Połdniową aż po Japonię.
Po raz pierwszy w historii Polskiego ratownictwa psiego w MŚ wystartował zespół z Polski reprezentujący Grupę Podhalańską GOPR - pies Baster i Andrzej Górowski przewodnik (na codzień zawodowy ratownik z Podhala), a co najważniejsze zdobywając tytuł II v-ce Mistrza Świata Psów Ratowniczych w otwartej przestrzeni.
Aby wziąć udział w MŚ musieli wcześniej zaliczyć „wyśrubowane” kwalifikacje. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach ratownictwa psiego: poszukiwania osób zaginionych w otwartej przestrzeni, gruzach, tropieniu i w wodzie. Miejsca rywalizacji gruzów i otwartej przestrzeni raczej nie należało do łatwych, czego dowodem jest tak duża ilość niezaliczonych testów a przecież były to zespoły najlepsze z najlepszych po selekcji z poszczgólnych krajów. Pogoda również nie była łaskawa dla psów, bo upał był nie miłosierny i trwał przez trzy dni rywalizacji. Był on również jedną z przyczyn tragedii, bo po raz pierwszy w czasie MŚ w trakcie pracy padł jeden z psów, co pokazuje, że ratownictwo to nie tylko satysfakcja i radość, ale również smutek i tragedia. To praca nie zawsze w przyjemnych warunkach, ale także w skrajnych, ale zawsze z największym zaangażowaniem.

http://www.wch-iro-2010.zachranari.cz/

Film z Mistrzostw

http://www.youtube.com/user/duzopsow#p/a/u/0/DtA6dM4NmH8

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW