Turbacz
Prognoza pogody

Szymon Zachwieja i Jacek Żebracki Mistrzami Polski 2011!!!

01.02.2011

W dniu 29.01.2011r, już po raz 11 został rozegrany Puchar Pilska, będący w tym roku kolejną edycją Pucharu Polski Amatorów Berghaus Cup oraz Mistrzostwami Polski Seniorów. Nasi klubowicze Szymon Zachwieja i Jacek Żebracki zwyciężyli i zdobyli...
W dniu 29.01.2011r, już po raz 11 został rozegrany Puchar Pilska, będący w tym roku kolejną edycją Pucharu Polski Amatorów Berghaus Cup oraz Mistrzostwami Polski Seniorów. Nasi klubowicze Szymon Zachwieja i Jacek Żebracki zwyciężyli i zdobyli tytuł Mistrzów Polski 2011!!!!

Na start przybyli najlepsi skialpiniści z Polski oraz kilku czołowych zawodników z Czech, w sumie prawie 90 zawodników. Wieloletnią tradycją na Pilsku jest start w parach, czyli pokonanie wyznaczonej trasy przez dwóch zawodników. Tegoroczna trasa ze względu na kiepskie warunki śniegowe została poprowadzona częściowo po stokach narciarskich (głównie zjazdy) podejścia natomiast wytyczono w trudnym, stromym terenie w lesie. Na jednym z odcinków wymagane było założenie raków. W sumie były cztery podejścia, a całość liczyła ponad 1400m deniwelacji i około 25km. Na Hali Miziowej o godzinie 9.30, przy znakomitej pogodzie wszyscy zawodnicy ruszyli na trase. Już na pierwszym, krótkim podbiegu na Kopiec, czołówka polskich i czeskich skialpinistów uzyskała wyrażną przewagę. Po ściągnięciu fok wszyscy ruszyli w dół, na początku w stromym terenie po lesie, póżniej tzw. drogą Końską (dawną drogą na Halę Miziową) gdzie tuż ponizej Szczawin zaczynało się drugie podejście (początkowy odcinek na rakach). Po wybięgnięciu na Kopułę Pilska rozpoczynał się drugi zjazd, poprowadzony prawie identycznie jak pierwszy jednak przepinka do trzeciego podejścia rozpoczynała się nieco niżej niż poprzednia. Trzecie podejście to bardzo strome, trudne technicznie tzw. zakosy w sypkim, mało ubitym śniegu. Znakomite techniczne wyszkolenie naszych zawodników doprowadziło do uzyskania niewielkiej przewagi nad pozostałą konkurencją, którą zdołali utrzymać już do samego końca. Po wybiegnięciu ponownie na Kopułę Pilska zawodników czekał jeszcze jeden zjazd i bardzo krótki podbieg do upragnionej mety tuż przy schronisku na Hali Miziowej.
Jako pierwsi na mecie ze znakomitym czasem 1.53.41s zameldowali się nasi klubowicze Szymon Zachwieja i Jacek Żebracki tym samym zdobywając tytuł Mistrzów Polski 2011 (to juz ich drugi taki tytuł w karierze, wcześniej w 2007r) Tuż za nimi, ze stratą 1min13s wbiegli na metę Czesi Radosław Groh z Mirosławem Duchem (obaj ALKVK Alpine Pro Ski Trab Team) pokonując polaków Tomka Brzeskiego i Kubę Przystasia (SNPTT Zakopane) zaledwie 3s!!
Nasz trzeci klubowicz biorący udział w Mistrzostwach Grzegorz Kwiatek (wraz z Piotrem Mędoniem), uplasował sie na wysokim 12 miejscu.
Wśród kobiet Mistrzyniami Polski okazały się Ania Figura i Julia Wajda (obie KS Kandahar) uzyskując czas 2.37.04. Na drugim miejscu uplasowały się Justyna Żyszkowska (Tatra Mountain Hardwear Team) z Pauliną Figurą (KS Kandahar) z czasem 2.41.47, wyprzedzając niecałe 25min Aleksandrę Dzik z Agnieszką Solik (obie KS Kandahar).
Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Szczegółowe wyniki na stronie Klubu Skialpinistycznego Kandahar.