Szczawnica
Prognoza pogody

Nocny Skimaraton w Dolomitach

18.02.2012

10 lutego już po raz 17. został rozegrany słynny, nocny maraton skitourowy w Dolomitach, którego trasa przebiega wokół pięknego pasma Selli. Zawody co roku przyciągają najlepszych skialpinistów świata, a liczba startujących bije rekordy frekwencji.

Trasa zawodów liczy ponad 42km i prawie 3000m przewyższenia. Zawodnicy mają do pokonania 4 przełęcze wokół takich miejscowości jak Corvara, Arraba, Canazeia oraz Val Gardena. W tym roku na starcie zameldowało się blisko 500 teamów (1000 osób), z kilkunastu państw. Polskę reprezentowało aż 9 zawodników, między innymi nasz znakomity od lat team Szymon Zachwieja i Jacek Żebracki. Warunki jakie panowały na trasie były ekstremalne, na przełęczach temperatura spadała do -20 stopni dodatkowo wiał silny wiatr. Pomimo tak trudnych wrunków, czasy uzyskiwane przez najlepszych nie odbiegały od edycji z poprzednich lat o czym świadczy czas uzyskany przez zwycięzców, którym brakło zaledwie 5min to pobicia rekordu pętli.

W tym roku najlepszym teamem okazali się włosi Boscacci Michele z Holzknecht Lorenzo uzyskując czas 3h19min56s. Wśród kobiet królowały Grassl Judith wraz z Gruber Barbara z czasem 4h3121s. Szymon Zachwieja wraz z Jackiem Żebrackim łatwo się nie poddali i uplasowali się na dobrym 25miejscu z czasem 3h56min48s. Drugi polski team w składzie Adam Gomola - Marek Kilarski zajęli 182 miejsce, Synowski Tomasz - Tomasiak Jan  352, Grzedzielski Jacek - Gorszko Tomasz 354 natomiast Piotr Musiałowski z włochem Scandroglio Lorenzo nie zdołali ukończyć trasy. W sumie nie ukończyło aż 77par.

Zawodnicy z naszego klubu składają serdeczne podziękowanie dla naczelnika Mariusza Zaróda za udostępniony samochód, oraz "obstawę" na trasie przez naszych wspaniałych kolegów ratowników Jerzego Zachwieję i Marcina Nowaka oraz kol. Piotra Mastalskiego, bez których ciężko byłoby momentami dotrzeć do upragnionej mety.

Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów w sezonie!