Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.05.31 08:51:15
7°C
10/10, mgła
bezwietrznie
małe, deszcz
-1 cm
widoczność 2000 m
warunki średnie
Warunki turystyczne
średnie
Nowy Targ
średnie
Rabka Zdrój
średnie
Szczawnica
Prognoza pogody

Trawers słowackich Tatr Wysokich

20.03.2012

10 marca grupa skialpinistów z podhala w składzie: Jacek Żebracki, Szymon Zachwieja i Piotr Mędoń dokonała wymagającego przejścia tourowego tzw. trawersu słowackich Tatr Wysokich.

Trawers Słowackich Tatr Wysokich to wymagające przejście rozpoczynające się u wylotu Doliny Kieżmarskiej, a kończące w Dolinie Mięguszowieckiej. Trasa liczy dobrze ponad 30km i około 3050m deniwelacji, do pokonania są 4 jedne z najwyższych przełęczy w Tatrach, m.in. Barania Przełęcz (2389m n.p.m.).

Przejście rozpoczęto u wylotu Doliny Kieżmarskiej (z parkingu) około godz. 6.30 w kierunku schroniska przy Zielonym Plesie i dalej na Baranią Przełęcz, następnie zjazd do Doliny Pięciu Stawów Spiskich i kolejne podejście na Czerwoną Ławkę (2352m n.p.m.) Kolejny zjazd odbył się w kierunku schroniska Zbójnicka Chata, gdzie rozpoczęto trzecie podejście na przełęcz Rohatka. Kolejnym etapem do pokonania miał być zjazd do Kaczej Doliny i ostatnie podejście na Żelazne Wrota. Niestety ze względu na panujące warunki (bardzo twardo, miejscami "żywy lód") tę część trasy w większości pokonano w rakach. Po osiągnięciu ostatniej przełęczy już na nartach, w bradzo dobrych warunkach śniegowych, zjechano do Popradzkiego, a następnie Szczyrbskiego Plesa.

Na uwagę zasługuje fakt, iż skialpiniści w Szczyrbskim Plesie zameldowali się grubo przed godziną 14 (całość zajęła 7godz16min)

Serdecznie gratulujemy!

Ps. nieoficjalnie docierają informacje z klubu, że chłopaki szykują się na pokonanie (ciągiem) całej grani Tatr Zachodnich! Czy jest to możliwe? Zobaczymy...

 

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW