Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.10.26 08:58:49
10°C
8/10, słońce
E słaby
brak
widoczność bardzo dobra
warunki dobre
Warunki turystyczne
dobre
Rabka Zdrój
dobre
Szczawnica
dobre
Turbacz
Prognoza pogody

Zapraszamy na szkolenia "Bezpiecznie do celu"

08.06.2012

Zapraszamy na szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i warsztatów nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS. Teraz każdy z Was może poszerzyć swoją górską wiedzę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i ratowników górskich.

Bezpiecznie do celu to cykl szkoleń z zakresu pierwszej pomocy  i warsztatów nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS. Pierwotnie szkolenia te zostały przygotowane z myślą o młodych alpinistach, którzy w 2008 r. postanowili wyruszyć na wyprawę w Himalaje Gharwalu. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób zajmujących się górską aktywnością postanowiliśmy udostępnić powyższe szkolenia w formie otwartej. Tak aby każdy z Was mógł poszerzać swoją górską wiedzę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i ratowników górskich.

Organizatorami szkolenia są: Fundacja im. Anny Pasek, Grupa Podhalańska GOPR i Fundacją Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu.

O przyjęciu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszeń.

Nie czekaj. Zgłoś swój udział już dziś!

Warsztat nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS

Odbiornik GPS nie zastąpi nam mapy ani kompasu, nie zastąpi także podstawowej wiedzy z zakresu nawigacji. Może się jednak okazać niezwykle przydatny, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Urządzenie GPS pozwala dość precyzyjnie określić nasze położenie, dodatkowo umożliwia nawigacje w warunkach załamania pogody i utraty widoczności, spowodowanej mgłą lub zamiecią śnieżną.

Celem niniejszego szkolenia jest przekazanie uczestnikom fundamentalnej, praktycznej wiedzy z zakresu wykorzystywania urządzeń GPS w nawigacji.

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów na terenie Gorców. Odbiorniki GPS zapewniają organizatorzy

Czego nauczysz się w trakcie kursu?

 • Przypomnisz sobie podstawy nawigacji: określanie położenia, kierunków, odległości, podstawy posługiwania się mapą i kompasem.
 • Poznasz zasady bezpiecznego wykorzystywania odbiorników GPS w terenie górskim, zgłębiając funkcje tego urządzenia, jego możliwości i ograniczenia.
 • Dowiesz się m.in. jak przy pomocy odbiornika GPS określić odległość i kierunek, poznasz prostą nawigację do punktu, nawigację po trasie, zapis śladu i jak można to wszystko wykorzystać w praktyce.
 • W trakcie zajęć terenowych będziesz mógł przećwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce. W rejonie Gorców, każdy z uczestników będzie miał za zadanie przeprowadzić nawigację do punktu; nawigację po trasie (wykorzystując trasę własną i ustaloną w oparciu o wektorową mapę odbiornika). Uczestnikom przyjdzie także zaplanować trasę przejścia w oparciu o tradycyjną mapę i odbiornik GPS.
 • W trakcie warsztatu dowiesz się także jak na etapie przygotowań bezpiecznie planować  podróż.

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

Program szkolenia obejmuje wiedzę z zakresu pierwszej pomocy  z uwzględnieniem sytuacji jakie mogą nas spotkać w górach.

Szkolenie składa się z wprowadzenia teoretycznego i zajęć praktycznych w trakcie, których każdy z uczestników przećwiczy omawiane zagadnienia w praktyce.

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności, które w sytuacji zaistnienia wypadku, pozwolą na udzielenie pierwszej pomocy adekwatnej do zaistniałej sytuacji.

W trakcie szkolenia:

 • Dowiesz się co należy zrobić w sytuacji, gdy ktoś z twojego otoczenia straci przytomność.
 • Jak należy postępować przy urazach kostno stawowych - metody ich opatrywania.
 • Nauczysz się opatrywać rany i krwotoki: opatrunek uciskowy, dostosowanie opatrunków do rożnych okolic ciała. Dowiesz się również co zrobić jeśli w ranie znajduję się ciało obce.
 • Dowiesz się czym jest „łańcuch przetrwania" co to jest BLS.
 • Jak należy prawidłowo przeprowadzić zabieg reanimacyjny, jak przywrócić pracę serca, jak postępować w przypadku zadławienia.
 • Jak przeprowadzić postępowanie reanimacyjne wykorzystując półautomatyczne defibrylatory AED.
 • Co zrobić w przypadku wystąpienia zagrożenia życia: padaczka, omdlenia, ukąszenie żmii etc.
 • Jak postępować względem objawów hipotermii i jak jej zapobiegać.
 • Dowiesz się także co powinno znaleźć się w twojej apteczce osobistej.

Terminy szkoleń

Zajęcia odbędą się w Stacji Centralnej GP GOPR i Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce-Zdrój al. 1000-lecia 1.
Warsztaty prowadzone są w grupach maksymalnie 15 osobowych. O przyjęciu na listę uczestników decyduje kolejność zgłoszenia.

Termin najbliższych szkoleń:

 • Piątek 29.06.2012 - Warsztat nawigacji z wykorzystaniem odbiorników GPS
 • Sobota 30.06.2012 - Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

Zapisy na szkolenia

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres poczty elektronicznej: a.zelga@annapasek.org
Szczegółowe informacje dostępne pod nr tel.: 512 914 635.

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW