Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.05.31 08:51:15
7°C
10/10, mgła
bezwietrznie
małe, deszcz
-1 cm
widoczność 2000 m
warunki średnie
Warunki turystyczne
średnie
Nowy Targ
średnie
Rabka Zdrój
średnie
Szczawnica
Prognoza pogody

Puchar Pilska w Skialpinizmie

03.03.2013

Poranek 26 lutego wydawał się być obiecujący, ale już około godziny ósmej miłośników narciarstwa wysokogórskiego przywitały gęste mgły. Mróz stosunkowo niewielki (ok. -6°C), ale widoczność na poziomie 20 metrów... cóż do takiej pogody na stokach Pilska już chyba wszyscy przywykli. Na starcie jubileuszowej, bo 13-stej edycji Pucharu Pilska zameldowało się 105 skialpinistów z Czech, Słowacji i Polski. Zawodnicy startowali na długiej trasie w dwuosobowych zespołach, natomiast dla juniorów została przygotowana przez organizatora (Klub Skialpinistyczny KANDAHAR) krótsza pętla.

Trasa główna biegła spod schroniska na Kopiec, następnie rozpoczynał się wymagający zjazd przecinką leśną do punktu kontrolnego, skąd zawodnicy rozpoczynali podejście – początkowo zakosami, a następnie przez ubezpieczone liną poręczową skałki. Później już tylko płaski odcinek na Halę Miziową i techniczny zjazd "lejkiem" w okolice Szczawin, gdzie dalej w dół, aż do kolejnego podejścia wąskimi i stromymi zakosami na Solisko. Kolejny odcinek to początkowo lekkie podejście, a dalej kolejne zakosy na Kopułę Pilska. Potem zjazd znaną już trasą oraz ponownie skałki i na zakończenie podejście "z buta" skrajem czarnej nartostrady do mety zlokalizowanej przy schronisku na Hali Miziowej. Całość to ok. 16,5km oraz 1400 metrów różnicy wzniesień.

Z tą może nie najdłuższą, ale bardzo techniczną i wymagającą trasą najlepiej sobie poradzili skialpiniści ze Słowacji: Milan Madaj (James Bobrovec) - legenda tego sportu oraz Jozef Hlavčo (SkiAlp Bobrovec), którym przejście, a raczej przebiegnięcie tej trasy zajęło 01:41:09, za nimi na metę dotarli polscy zawodnicy: Tomasz Brzeski (KS Kandahar) oraz Jakub Przystaś (SKTJ) tracąc do zwycięzców niespełna 3 minuty. Najniższe miejsce na podium wywalczyli również Słowacy ze SkiAlp Bobrovec: Danko Matúš i Marek Litvaj, którzy na metę zawitali 2 minuty po Polakach. Wśród pań najszybsze okazały się zawodniczki KW Zakopane: Paulina Figura i Anna Tybor, które pokonały trasę zawodów z czasem 02:22:44. Drugą lokatę wywalczyły: Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team) w parze z Simoną Triznovą tracąc do zwyciężczyń niespełna 1 minutę. Po nich na metę dotarły zawodniczki SkiAlp Bobrovec: Barbora Volajová oraz Michaela Dankowá (02:26:14).

Wśród naszych zawodników udział wzięli: Szymon Zachwieja (pod nieobecnośc Jacka Żebrackiego wystartował z Przemkiem Sobczykiem, KW Zakopane, kończąc na 6 miejscu), Piotr Stolarczyk i Przemek Pawlikowski ukończyli trasę jako 10 zespół oraz "pełny team" naszego klubu Kamil Zaród i Grzegorz Kwaiatek, którzy uplasowali się na 14 miejscu.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach!

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW