Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.05.31 08:51:15
7°C
10/10, mgła
bezwietrznie
małe, deszcz
-1 cm
widoczność 2000 m
warunki średnie
Warunki turystyczne
średnie
Nowy Targ
średnie
Rabka Zdrój
średnie
Szczawnica
Prognoza pogody

Szymek Zachwieja zwycięzcą VIII Pucharu Polar Sportu!

06.03.2013

W tym roku na starcie zawodów organizowanych już po raz ósmy na szczycie Mosornego Gronia w Zawoji stanęło ponad 220 zawodników. Najmłodszy miał 11, a najstarszy 65 lat. Impreza zaliczana jest również do Pucharu Polski Amatorów w Narciarstwie Wysokogórskim i na stałe wpisała się już w krajowy kalendarz zawodów skitourowych.

Ósma edycja zawodów Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoji to nie tylko okazja pozwalająca amatorom zmierzyć się z profesjonalnymi zawodnikami i porównać własne wyniki z najlepszymi skitourowcami w kraju, ale również wydarzenie towarzyskie, którego nie można przegapić. Dla tych, którzy nie czuli się na siłach, aby startować w zawodach, przygotowano darmowe testy sprzętu narciarskiego marki K2, Voelkl oraz Marker.

Zawodnicy zmierzyli się na trasie, której start i meta znajdowały się na szczycie Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.), a cała pętla o długość 11 km mierzyła w sumie 600 m przewyższenia.

Na trasie zawodów organizatorzy przewidzieli jeden odcinek specjalny, gdzie zawodnicy musieli przypiąć narty do plecaka i wspiąć się po kamieniach z pomocą liny poręczowej rozpiętej tuż obok wodospadu na Potoku Mosornym. Najwięcej problemów sprawiły im jednak twarde i szybkie zjazdy przez las, podczas których liczyły się technika i odwaga. To właśnie tam można było najbardziej stracić albo zyskać w ogólnej klasyfikacji.

Biorąc pod uwagę liczbę startujących z naszego kraju zawodników, Polar Sport Skitour im. Basi German to największa tego typu impreza w Polsce. Na tegoroczną edycję zawodów do Zawoi zjechała również silna grupa z Czech. Nie udało im się jednak zagrozić naszej czołówce.

Najszybszym zawodnikiem na mecie okazał się Szymon Zachwieja z GP GOPR / KS Kandahar z czasem 49min 04 sek. wyprzedzając o 7 sekund Marcina Pietkę reprezentującego również  KS Kandahar jednak grupę sąsiedzką Gopr - Beskidy

Wśród kobiet pierwsza na mecie zameldowała się Anna Figura (aktualna Mistrzyni Świata) reprezentująca KW Zakopane przed czeszką Karoliną Grohovą z AKLVK Alpine Pro SKI TRAB team.

W ramach pakietu startowego organizatorzy przygotowali w tym roku wypalany w drewnie medal pamiątkowy, który otrzymał każdy zawodnik, a także unikatowe koszulki oraz chusty wraz z okolicznościowymi naklejkami, a dla zwycięzców regionalne statuetki.

Wpisowe, jakie zawodnicy musieli zapłacić za możliwość startu, zostało w całości przeznaczone na powołaną przez Polar Sport fundację Na Start im. Basi German, której celem jest pomoc podopiecznym z domów dziecka.

Kilka minut po 17 impreza przeniosła się do karczmy Styrnol, gdzie odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców oraz losowania nagród wśród wszystkich startujących. Do rozlosowania była rekordowa jak na takie zawody pula nagród, której wartość wyniosła ok 50 tysięcy złotych. Czołowi zawodnicy otrzymali od głównego sponsora, firmy DYNAFIT, bony na łączną kwotę 10 000 pln oraz buty marki Scarpa.

Wśród naszych zawodników oprócz Szymka Zachwieji  udział wzięli Zaród Kamil z bardzo dobrym wynikiem (9 miejsce) oraz Kwiatek Grzegorz z dobrą 16 lokatą.

Szczegółowe wyniki i zdjęcia na stronie sklepu www.polarsport.pl.

Gratulujemy!

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW