Szczawnica
Prognoza pogody

Szymon Zachwieja Mistrzem Polski 2013!

22.04.2013

Klaudia Tasz i Szymon Zachwieja zdobyli tytuły mistrzów Polski w ski-alpinizmie podczas zawodów zorganizowanych przez zakopiański Klub Wysokogórski jako V Puchar "Budrem".

Zawody te, organizowane przez KW Zakopane od 5 lat, posiadały tym razem rangę Mistrzostw Polski w tej pięknej dyscyplinie. W sobotę 13 kwietnia, w „Yurcie” w Kuźnicach stawiło się ponad 100 ski-alpinistek i ski-alpinistów z Polski, Czech i Słowacji. Rywalizowali oni na pięknej, trudnej, wysokogórskiej trasie wiodącej z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich, przez Zawrat (2159 m) ze zjazdem na Halę Gąsienicową i z podejściem na  Kasprowy Wierch (1988 m). Drugi zjazd prowadził do Doliny Goryczkowej i dalej tzw. „padakami” do Kuźnic.

Zawodnicy ruszyli ok. 10.30 z Wodogrzmotów Mickiewicza. Najszybciej trasę o długości 23 km, z 1663 m przewyższenia, pokonali słowaccy zawodnicy, JozefHlavco i startujący w zakopiańskich zawodach od ponad 15 lat Milan Madaj (2:08.39). Obydwaj jednocześnie wbiegli na metę w Kuźnicach. Były zasłużone brawa, bo też czas słowackich zawodników budzi najwyższe uznanie. Najlepszy z Polaków był nasz zawodnik „pieniński wojownik”, Szymon Zachwieja,  który potrzebował 2:15.11 na pokonanie tej trasy. Wicemistrzowski tytuł zdobył „Mario”, Mariusz Wargocki z KW Zakopane, który na mecie zameldował się niespełna 30 sek później. Trzecie miejsce wywalczył klubowy kolega Mariusza Mateusz Kulig.

Wśród pań najszybsza była zawodniczka gospodarzy, Klaudia Tasz, z czasem 2:37.09,1. Ten świetny czas pozwolił jej wyprzedzić Monikę Góźdź TKN Tatra Team i Annę Tybor z KW Zakopane. Wśród kadetów najszybciej pobiegł Bartłomiej Bargiel, a w kategorii junior zwyciężyli Agata Cikowska i Karol Karpierz, najlepszymi weteranami okazali się Zofia Rumińska i Jerzy Stach.

Uroczyste rozdanie nagród dla najlepszych odbyło się w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach, następnie odbyło się losowanie nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników zawodów. Zawody były dedykowane Maćkowi Berbece, który w tym roku tragicznie zaginął na BroadPeak w Karakorum. Uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć o Maćku i tych ludziach gór z Polski i Słowacji, którzy w tym roku zginęli w Górach.