Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.10.26 08:58:49
10°C
8/10, słońce
E słaby
brak
widoczność bardzo dobra
warunki dobre
Warunki turystyczne
dobre
Rabka Zdrój
dobre
Szczawnica
dobre
Turbacz
Prognoza pogody

Instruktorzy GOPR w Bergwacht Berchtesgaden

09.07.2015

W dniach 22-28.07.2015 dobył się kolejny wyjazd instruktorów GOPR do kolegów z Bergwacht Bayern w Berchtesgaden.

W dniach 22-28.07.2015 odbył się kolejny wyjazd instruktorów GOPR do kolegów z Bergwacht Bayern w Berchtesgaden.

W szkoleniu wzięło udział 8 ratowników - instruktorów z trzech Grup regionalnych: Podhalańskiej, Karkonoskiej i Wałbrzysko-Kłodzkiej. Wyjazd naszych instruktorów w ramach projektu Erasmus + tak jak każde tego typu spotkanie był okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy górskimi służbami ratowniczymi.

W trakcie zajęć instruktorzy mieli okazję zapoznać się ze specyfiką działania Bergwacht z Berchtesgaden, uczestniczyć w szkoleniach niemieckich ratowników oraz brać udział w wyjściach szkoleniowych w góry.

Nasi ratownicy mieli okazję przejść dwie drogi typu - via ferraty w rejonie Berchtesgaden, podczas tych zajęć przypomniano zasady bezpiecznego poruszania się na drogach wyposażonych w elementy asekuracyjne takie jak  lina stalowa, stopnie, drabinki i mosty. Przedmiotowe zajęcia prowadzone były w trakcie wspólnych przejść z niemieckimi ratownikami dróg Berchtesgadener  Hochthronsteig oraz Mount Grunstein. Podczas pobytu ratownicy GOPR oraz  Bergwacht Berchtesgaden wspólnie brali udział w szkoleniu z ratownictwa jaskiniowego podczas którego omówiono metody stosowane w ratownictwie jaskiniowym. W trakcie wspólnych zajęć dokonano eksploracji jaskini Gotzenbeinhohle. Wspólnie z ratownikami niemieckimi zdobyto szczyt Kleine Watzmann. Podczas stażu była również okazja do poznania  historycznych, kulturalnych i turystycznych atrakcji  regionu. Ratownicy mieli okazję odwiedzić muzeum Documentation Obersalzberg, "Orle gniazdo"- alpejska siedziba Hitlera (Kehlsteinhaus), kopalnie soli oraz zamek Królewski w Berchtesgaden. Dla polskich ratowników międzynarodowe szkolenia w ramach projektu Erasmus + są doskonałą okazją do spojrzenia z dystansem na rodzimy system szkolenia oraz wprowadzenia ulepszeń oraz nowych technik pozwalających ratować ludzi w górach.

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW