Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.10.26 08:58:49
10°C
8/10, słońce
E słaby
brak
widoczność bardzo dobra
warunki dobre
Warunki turystyczne
dobre
Rabka Zdrój
dobre
Szczawnica
dobre
Turbacz
Prognoza pogody

Staż ratowniczy w Bergrettung Tirol

09.07.2015

W dniach 14-20.06.2015 szesnastu ratowników – instruktorów ratownictwa górskiego GOPR brało udział w projekcie realizowanym z programu Erasmus + w Bergrettung Tirol.

W dniach 14-20.06.2015 szesnastu ratowników – instruktorów ratownictwa górskiego GOPR brało udział w projekcie realizowanym z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus + którego celem jest sprzyjanie współpracy i mobilności między systemami kształcenia i szkoleń w obrębie państw Wspólnoty Europejskiej
Tygodniowe szkolenie odbywało się w austriackim  Jamtal w masywie  Silvretta w ośrodku szkoleniowym ratowników Bergrettungsdienst. W tym czasie ratownicy GOPR zapoznali się z technikami stosowanymi na co dzień przez ratowników Bergrettungsdienst  oraz najnowszymi trendami  w ratownictwie górskim w krajach alpejskich. Do szczególnie udanych należy zaliczyć ćwiczenia z zastosowaniem liny dyneema, przeprowadzania akcji ratowniczej oraz ewakuacji z miejsc trudno dostępnych za pomocą dwu oraz trójnogu ratowniczego. Koledzy z Austrii zaprezentowali również techniki związane z ewakuacją poszkodowanych z kolei górskiej typu gondola.
W czasie pobytu w Jamtal ratownicy w ramach integracji z Kolegami z Bergrettungsdienst wyszli w góry w połaczeniu z wędrówką po lodowcu oraz wspinaczką. W wyprawie chodziło o zapoznanie z wysokogórskim terenem alpejskim oraz o podtrzymanie kondycji potrzebnej w służbie ratowniczej.
Dziękujemy naszym Kolegom z Bergrettungsdienst za ciepłe przyjęcie i atmosferę. Do zobaczenia.

Dla polskich ratowników międzynarodowe szkolenia w ramach projektu Erasmus+ są doskonałą okazją do spojrzenia z dystansem na rodzimy system szkolenia oraz wprowadzenia ulepszeń oraz nowych technik pozwalających ratować ludzi w górach.

zdjęcia: M.Moskwa

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW