Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.10.26 08:58:49
10°C
8/10, słońce
E słaby
brak
widoczność bardzo dobra
warunki dobre
Warunki turystyczne
dobre
Rabka Zdrój
dobre
Szczawnica
dobre
Turbacz
Prognoza pogody

Wielka Czwórka -sukces Jacka Żebrackiego i Ani Figury

06.08.2015

Wielka czwórka Wielka czwórka to cztery najwyższe szczyty Tatr. Nasz kolega Jacek Żebracki wraz z Anią Figurą przeszli, a w zasadzie przebiegli przez te szczyty w rekordowym czasie 8 godzin i 45 minut.


Wielka czwórka
Wielka czwórka to cztery najwyższe szczyty Tatr. Nasz kolega Jacek Żebracki wraz z Anią Figurą przeszli, a w zasadzie przebiegli przez te szczyty w rekordowym czasie 8 godzin i 45 minut. Trasa prowadziła z miejscowości Wyżne Hagi przez Gerlach, Lodowy, Durny, Łomnicę do Tatrzańskiej Łomnicy. Gratulacje !!! Poniżej relacja Jacka i Ani.

 


Wielka czwórka zrobiona!

Wielka czwórka, czyli pomysł zdobycia czterech najwyższych tatrzańskich szczytów w ciągu jednego dnia, zrodził się w naszych głowach już jakiś czas temu. Czekaliśmy jednak na odpowiedni moment, w którym udałoby się  zgrać dobrą pogodę z wolnym czasem. Przygotowania do projektu nie były łatwe. Chcieliśmy bardzo dobrze poznać każdy odcinek trasy, żeby nie tracić czasu na kluczenie w trudnościach w poszukiwaniu przejścia. W tym celu kilkukrotnie wybieraliśmy się na każdy ze szczytów, starając się zapamiętać jak najwięcej istotnych szczegółów.
Trasa jaką obraliśmy ma ponad 22 km długości, 3500 m przewyższenia i jest bardzo urozmaicona. Wiedzie w głównej mierze poza znakowanymi szlakami turystycznymi  i takimi klasykami tatrzańskimi jak fragment Martinki od Gerlacha do Przełęczy Tetmajera, Jordanki od Wyżniej Pośledniej Przełęczy na Łomnicę, czy z Lodowej Przełęczy na Lodowy i zejście przez „konia”. Kilka fragmentów wycenianych jest na III w skali taternickiej. Znajdują się też odcinki ubezpieczone łańcuchami, piarżyste, usypujące się żleby i to co najpiękniejsze -  lite granie.
Za początek trasy obraliśmy Wyżnie Hagi, skąd wystartowaliśmy o godzinie 05:05. Po godzinie szybkiego marszu dotarliśmy do Batyżowieckiego Stawu, a następnie przez Batyżowiecką Próbę weszliśmy na wierzchołek Gerlacha (1h 55min). Na zejście wybraliśmy najszybszą drogę- początkowo fragment Martinki do Przełęczy Tetmajera, a później Gerlachowską Próbę czyli Drogę Tatarki, która sprowadza do górnej części Doliny Wielickiej. Na tym odcinku trzeba było zachować wyjątkową ostrożność, ponieważ początkowo poruszaliśmy się „trójkową” granią, a następnie nieco usypującym się, stromym żlebem i po łańcuchach.
Etap od Doliny Wielickiej, szlakami przez Polski Grzebień i Rohatkę pod Jaworową Przełęcz można uznać za jedyny stricte biegowy. Później trasa ponownie prowadzi trudniejszym i bardziej wymagającym terenem przez Jaworową Przełęcz do Zadniej Jaworowej Doliny, krótko szlakiem na Lodową Przełęcz i piękną, litą granią na Lodowy, na którego wierzchołku byliśmy już przed godziną 10:00. Zeszliśmy przez lodowego konia do Doliny Pięciu Stawów Spiskich, skąd skierowaliśmy się systemem zachodów i półek, a następnie żlebem na Małą Durną Przełęcz. Pogoda, która wcześniej sprzyjała, zaczęła się nieco psuć, a niskie chmury utrudniały widoczność. Na szczęście obyło się bez opadów deszczu ani co gorsza burzy.
Od Małego Durnego poruszaliśmy się granią przez Durną Przełęcz i Durny do Wyżniej Pośledniej Przełęczy, gdzie doszliśmy do historycznej Jordanki. Z pośpiechu i przeoczenia weszliśmy dodatkowo na Poślednią Turnię, czego nie mieliśmy w planach, ale na szczęście nie nadłożyliśmy dużo czasu i drogi. Ostatni fragment po łańcuchach i klamrach na Łomnicę i czas na wierzchołku 7godz 13min! I jeszcze niestety to, co najgorsze, czyli długie i żmudne zejście do Tatrzańskiej Łomnicy, mające ponad 1700 m różnicy wysokości.
Całą trasę udało się nam pokonać w 8 godz 45 min, co jest wynikiem dużo lepszym niż się spodziewaliśmy:-) Jacek liczył 10-12 godz, a ja obawiałam się, że 14 godzin to może być mało, także wynik tym bardziej cieszy! A trasa sama w sobie jest przepiękna!
To, co najbardziej podobało nam się w tym projekcie to wyzwanie: nie tyle biegowe, co górskie, ambitne przejście. Oprócz wytrzymałości fizycznej wymaga dobrej orientacji i znajomości Tatr oraz umiejętności sprawnego poruszania się w wymagającym terenie.
Oczywiście w głowach już rodzą się pomysły na kolejne przejścia i ciekawe górskie projekty!

Anna Figura
Jacek Żyłka-Żebracki

Trasa: Wyżnie Hagi → Dolina Batyżowiecka → Batyżowiecka Próba → Gerlach → Przełęcz Tetmajera → Gerlachowska Próba (Droga Tatarki) → Dolina Wielicka → Polski Grzebień → Rohatka → Dolina Staroleśna → Jaworowa Przełęcz → Dolina Jaworowa → Lodowa Przełęcz → Lodowy → Dolina Małej Zimnej Wody (Teryho Chata) → Mały Durny → Durny → Poślednia Turnia → Łomnica → Skalnate Pleso → Tatrzańska Łomnica
Czasy na poszczególnych szczytach:
• Wyżnie Hagi - Gerlach  1:55h
• Lodowy 4:50h
• Durny 6:36h
• Łomnica 7:13h
• Całość do Tatrzańskiej Łomnicy 8:45h
 

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW