Aplikacja RATUNEK
Aplikacja RATUNEK jest jedyną oficjalną aplikacją zalecaną
i obsługiwaną przez GOPR.
Pogoda w górach
2020.10.26 08:58:49
10°C
8/10, słońce
E słaby
brak
widoczność bardzo dobra
warunki dobre
Warunki turystyczne
dobre
Rabka Zdrój
dobre
Szczawnica
dobre
Turbacz
Prognoza pogody

Szkolenie jaskiniowe Chelosiowa Jama

23.01.2016

W sobotę 23 stycznia 2016 roku grupa ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR wzięła udział w szkoleniu jaskiniowym, które dzięki uprzejmości Speleoklubu Świętokrzyskiego odbyło się w Chelosiowej Jamie w Jaworzni koło Kielc.


W sobotę 23 stycznia 2016 roku grupa ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR wzięła udział w szkoleniu jaskiniowym, które dzięki uprzejmości Speleoklubu Świętokrzyskiego odbyło się w Chelosiowej Jamie w Jaworzni koło Kielc. Jest to najdłuższa nietatrzańska jaskinia w Polsce. Długość jej korytarzy, liczona łącznie z korytarzami połączonej w 1996 roku Jaskini Jaworzniańskiej wynosi ok. 3700 m.

 Chelosiowa Jama okazała się obiektem bardzo ciekawym. Znajdują się tutaj zarówno obszerne sale o charakterze krasowym i częściowo zawaliskowym, wąskie korytarze i przełazy zazwyczaj o glinianym namulisku, kilka studzienek pokonywanych zapieraczką, kilkumetrowe prożki do podejścia, kilka zacisków, bardzo bogata – oczywiście jak na warunki polskie – szata naciekowa, a nawet podziemne jeziorko o głębokości ok. 7 m. Poza przejściem głównych ciągów jaskini przećwiczono również budowę punktu cieplnego, czyli improwizowanego namiotu budowanego za pomocą jedynie kilku folii NRC, kawałka repsznura i kilku podgrzewaczy do świeczek.


Po trwającej około trzy godziny wizycie w jaskini ratownicy podjechali jeszcze do Kielc, aby zobaczyć, jak w tym roku wyglądają lodospady na Kadzielni. Warto zaznaczyć, że lodospady te tworzone są sztucznie poprzez wypompowywanie wody z pobliskiego Jeziorka Szmaragdowego, a następnie polewanie nią ścian dawnego kamieniołomu. Trzeba przyznać, że projekt realizowany przez Świętokrzyski Klub Alpinistyczny przy współpracy z Geoparkiem Kielce okazał się bardzo dobrym pomysłem, o czym świadczyło aż 5 zespołów wspinających się na lodospadach.

Na koniec chcielibyśmy podziękować kolegom ze Speleoklubu Świętokrzyskiego za udostępnienie jaskini i oprowadzenie po niej.

Partner Grupy Podhalańskiej GOPR Sponsorzy GOPR Partnerzy GOPR
ESRI Polska PZUPlusTatraTauronMercedes Benz Alpin SportSatelHiMountain

Grupa Podhalańska GOPR

al. 1000-lecia 1
34-700 Rabka Zdrój

tel.: 0-18 267 68 80
fax: 0-18 267 64 58

poczta@gopr-podhale.pl

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego
dzięki środkom finansowym MSW